GX43-102420-000
Article
84109
Intrastat
Shipping weight
2.1 kg
Zebra GX Series GX430t - Label printer - DT/TT - Roll (10.8cm) - 300 dpi - up to 102 mm/sec - USB, LAN, serial
All offers are visible after login.
Manufacturer
ZEBRA
Reference
GX43-102420-000
Article
84109
Intrastat
Shipping weight
2.1 kg
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Print Speed
Up to 102 mm/sec - B/W - 300 dpi
Built-in Devices
Status LCD
Connectivity Technology
Wired
Interface
USB, LAN, serial
Max Resolution (B&W)
300 dpi
Language Simulation
ZPL, ZPL II, EPL2
Fonts Included
16 x bitmapped ¦ 1 x scalable
Barcodes
Code 93, Industrial 2 of 5, Code 39, UCC/EAN-128, Code 49, GS1 DataBar, QR code, MaxiCode, Aztec code, LOGMARS, EAN/JAN-8, EAN/JAN-13, UPC-A, UPC-E, MicroPDF417, Codabar, Code 128, Code 11, Code 2 of 5, UPC, Interleaved 2 of 5, PDF417, MSI-Plessey, Data Matrix, Japanese Post, Plessey, MacroPDF417, EAN-14, Code 128B, Code 128C, German Post, MSI-3, Code 128A
Printer Features
Adjustable Media Sensor (AMS)
RAM Installed (Max)
8 MB
Technology / Form Factor
SDRAM
Flash Memory
4 MB (installed) / 68 MB (max)
Media Type
Labels, continuous forms, fanfold paper, tag stock
Max Media Size
Roll (10.8cm)
Min Media Size (Custom)
19 mm x 9.7 mm
Max Media Size (Custom)
108 mm x 991 mm
Media Sizes
Roll (1.9 cm), Roll (10.8cm)
Max Printing Width
104 mm
Max Printing Length
991 mm
Media Thickness Range
0.08 mm - 0.2 mm
Roll Maximum Outer Diameter
127 mm
Roll Core Diameter
25.4 mm, 38.1 mm, 12.7 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (10.8cm)
Networking
Print server
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet
Connections
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB ¦ 1 x LAN - RJ-45
Compatible with Windows 7
"Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7.
Compliant Standards
TUV, VCCI, C-Tick, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class B, CCC, FCC Part 15
Power Device
Power supply
Voltage Required
AC 120/230 V
Frequency Required
50/60 Hz
Power Factor Correction
Yes
Software Included
Drivers & Utilities, ZebraDesigner
Service & Support
Limited warranty - 1 year
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
41 °C
Humidity Range Operating
10 - 90%