875807-B21
Article
Shipping weight
18.45 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
HPE
Reference
875807-B21
Article
Shipping weight
18.45 kg
Type
Server
Product Form Factor
Rack-mountable - 2U
Server Scalability
4-way
Front Accessible Bays Qty
1
Hot-Swap Bays Qty
8
CPU
Intel Xeon Gold 6130
Clock Speed
2.1 GHz
Max Turbo Speed
3.7 GHz
Number of Cores
16-core
CPU Qty
2
Max CPU Qty
4
CPU Upgradability
Upgradable
Processor Main Features
Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2
Chipset Type
Intel C621
Installed Size
L3 Cache - 44 MB
Cache Per Processor
22 MB
Installed Size
64 GB / 768 GB (max)
Technology
DDR4 SDRAM
Effective Memory Speed
2666 MHz
Rated Memory Speed
2666 MHz
Memory Specification Compliance
PC4-20800
Form Factor
DIMM 288-pin
Slots
24 (Total) / 20 (empty)
Features
Registered, HP SmartMemory, 6-channel memory architecture
Configuration Features
4 x 16 GB
RAM Supported
Type
No HDD
1 x RAID
Controller Interface Type
SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s
Storage Controller Name
HPE Smart Array P408i-a
Channel Qty
8
RAID Level
RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60, RAID 1 ADM, RAID 10 ADM
Buffer Size
2 GB
No optical drive
Monitor Type
None.
Video Interfaces
VGA
Ethernet Ports
2 x 10 Gigabit Ethernet
Ethernet Controller
HPE 533FLR-T
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet
Features
Wake on LAN (WoL), PXE support
Compliant Standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab
Bays
1 (total) / 1 (free) x external ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF
Slots
Interfaces
1 x VGA ¦ 1 x serial ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 ¦ 1 x HPE iLO (1 in front) ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal)
Included Accessories
HPE Easy Install Rails, cable management assembly, 6 x redundant hot plug fans
Compliant Standards
WEEE, ACPI 6.1
Device Type
Power supply - hot-plug
Power Redundancy
Yes
Installed Qty
2
Max Supported Qty
Voltage Required
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Power Provided
1600 Watt
80 PLUS Certification
80 PLUS Platinum
Efficiency
94%
OS Certified
SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux
Service & Support
Limited warranty - parts and labour - 3 years - on-site - response time: next business day
Width
44.54 cm
Depth
75.47 cm
Height
8.75 cm
Weight
Min Operating Temperature
10 °C
Max Operating Temperature
35 °C
Humidity Range Operating
8 - 90% (non-condensing)