P04649-B21
Article
Shipping weight
10 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
HPE
Reference
P04649-B21
Article
Shipping weight
10 kg
Type
Server
Product Form Factor
Rack-mountable - 1U
Built-in Devices
Led panel, battery
Server Scalability
1-way
Hot-Swap Bays Qty
8
CPU
AMD EPYC 7251
Clock Speed
2.1 GHz
Max Turbo Speed
2.9 GHz
Number of Cores
8-core
CPU Qty
1
Max CPU Qty
1
CPU Upgradability
Upgradable
CPU Socket
Socket SP3
Installed Size
L3 Cache - 32 MB
Cache Per Processor
32 MB
Installed Size
16 GB / 1 TB (max)
Technology
DDR4 SDRAM - ECC
Effective Memory Speed
2400 MHz
Rated Memory Speed
2666 MHz
Form Factor
DIMM 288-pin
Slots
16 (Total) / 15 (empty)
Features
Registered, HPE SmartMemory
Configuration Features
1 x 16 GB
RAM Supported
Type
No HDD
1 x RAID - PCIe 3.0 x8
Controller Interface Type
SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s
Storage Controller Name
HPE Smart Array P408i-a
Channel Qty
8
RAID Level
RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60, 1ADM, 10ADM
Buffer Size
2 GB
No optical drive
Card reader
Supported Flash Memory Cards
microSD
Monitor Type
None.
Video Memory
16 MB
Video Interfaces
VGA
Ethernet Ports
4 x Gigabit Ethernet
Ethernet Controller
HP 331i
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Remote Management Protocol
SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP
Remote Management Controller
Integrated Lights-Out 5
Features
Wake on LAN (WoL), PXE support
Bays
1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF
Slots
Interfaces
1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (4 rear) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 1 x VGA (1 rear)
Included Accessories
HPE Easy Install Rails, 5 x standard fans
Compliant Standards
Device Type
Power supply - hot-plug
Power Redundancy
Optional
Power Redundancy Scheme
1+1 (with optional power supply)
Installed Qty
2
Max Supported Qty
2
Voltage Required
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Power Provided
500 Watt
OS Certified
Service & Support
Limited warranty - parts and labour - 3 years - on-site - response time: next business day
Width
43.46 cm
Depth
61.49 cm
Height
4.29 cm
Weight
Min Operating Temperature
10 °C
Max Operating Temperature
35 °C
Humidity Range Operating
8 - 90% (non-condensing)