ZT11142-T0E000FZ
Article
Intrastat
Shipping weight
9.032 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
121
Nearest delivery
Label printer, thermal transfer, resolution: 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 104 mm, roll diameter (max.): 203mm, speed (max.): 254 mm/s, USB, USB Host, RS232, Bluetooth (BLE), Ethernet (10/100 Mbit), RAM: 256 MB, Flash: 256 MB, EPL, ZPL, ZPLII, incl.: power supply unit, power cable (EU, UK)
All offers are visible after login.
Manufacturer
ZEBRA
Reference
ZT11142-T0E000FZ
Article
Intrastat
Shipping weight
9.032 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
121
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - thermal transfer - monochrome
Localisation
United Kingdom, Europe
Print Speed
Up to 254 mm/sec - B/W - 203 dpi - Roll (11.4 cm)
Built-in Devices
3-button keypad
Connectivity Technology
Wireless
Interface
USB 2.0, LAN, serial, Bluetooth
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
ZPL, ZPL II, EPL2, EPL
Fonts Included
1 x scalable ¦ 7 x bitmapped
Barcodes
Code 93, Industrial 2 of 5, Code 39, Code 49, CODABLOCK, ISBT 128, QR code, MaxiCode, Aztec code, EAN/JAN-8, EAN/JAN-13, UPC-A, UPC-E, MicroPDF417, Codabar, Code 11, Interleaved 2 of 5, Postnet, PDF417, Data Matrix, PLANET, TLC39, Plessey, Code 128B, Code 128C, Code 128A, Standard 2 of 5, MSI, RSS-14
Printer Features
Zebra Programming Language (ZPL) support, Multi-level Element Energy Equalizer (E3)
Technology / Form Factor
SDRAM
Media Type
Continuous labels, die cut labels, black mark labels, notch
Max Media Size
Roll (11.4 cm)
Min Media Size (Custom)
19.4 mm
Max Media Size (Custom)
114 mm x 991 mm
Media Sizes
Roll (1.94 - 11.4 cm)
Max Printing Width
104 mm
Max Printing Length
3988 mm
Media Thickness Range
0.076 mm - 0.25 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203 mm
Roll Core Diameter
76 mm, 25 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (11.4 cm)
Networking
Print server
Connections
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB 2.0 ¦ 1 x LAN
Features
LED indicator
Compliant Standards
Power Device
Power supply - internal
Voltage Required
AC 100-240 V
Frequency Required
50 - 60 Hz
ENERGY STAR
Yes
Service & Support
Limited warranty - 1 year
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 85% RH (non-condensing)