TJ4120TNZ1
Article
Intrastat
Shipping weight
9.2 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
38
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
BROTHER
Reference
TJ4120TNZ1
Article
Intrastat
Shipping weight
9.2 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
38
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Print Speed
Up to 178 mm/sec - max speed
Connectivity Technology
Wired
Interface
USB 2.0, LAN, serial, USB host
Max Resolution (B&W)
300 dpi
Language Simulation
ZPL II, EPL2, DPL
Features
Label detection sensor
Barcodes
RAM Installed (Max)
128 MB
Flash Memory
128 MB
Media Type
Continuous labels
Max Media Size
Roll (12 cm)
Min Media Size (Custom)
20 mm
Max Media Size (Custom)
120 mm
Media Sizes
Roll (4cm), Roll (11 cm), Roll (12 cm), Roll (2 cm)
Max Printing Width
105.7 mm
Max Printing Length
11430 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203 mm
Roll Core Diameter
25.4 mm, 76.2 mm
Networking
Print server
Connections
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x USB 2.0 1 x LAN - RJ-45 1 x USB host
Included Accessories
1" ribbon paper core
Cables Included
1 x USB cable
Features
4 LED indicators
Software Included
Software Development Kit (SDK)
OS Required
Service & Support
Limited warranty - 3 years - pick-up and return
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
25 - 85% (non-condensing)