F4-3200C16D-16GVKB
Manufacturer
G.SKILL
Reference
F4-3200C16D-16GVKB
Article
Intrastat
Capacity
16 GB: 2 x 8 GB
Upgrade Type
Generic
Type
DRAM memory kit
Technology
DDR4 SDRAM
Form Factor
DIMM 288-pin
Module Height (inch)
1.65
Speed
3200 MHz (PC4-25600)
Latency Timings
CL16 (16-18-18-38)
Data Integrity Check
Non-ECC
Features
Heat sink, dual channel, Intel Extreme Memory Profiles (XMP 2.0), unbuffered
Voltage
1.35 V
RAM Performance
Tested - 3200 MHz - 1.35 V - CL16 - 16-18-18-38 ¦ SPD - 2133 MHz - 1.2 V