US1GC30B
Article
Intrastat
Shipping weight
0.1 kg
Total quantity in stocks
112
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
US1GC30B
Article
Intrastat
Shipping weight
0.1 kg
Total quantity in stocks
112
Nearest delivery
Connectivity technology
Wired
Host interface
USB
Interface
Ethernet
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
USB version
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Maximum data transfer rate
5000 Mbit/s
Networking standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LAN
Y
Ethernet interface type
Gigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates
10,100,1000 Mbit/s
Cabling technology
10/100/1000BaseT(X)
Wake-on-LAN ready
Y
Auto MDIX IEEE
Full duplex
Jumbo frames support
Jumbo frames
9000
VLAN tagging
Internal
N
Product colour
Black
Chipset
Realtek - RTL8153
Certification
CE, FCC, REACH
USB powered
Windows operating systems supported
Mac operating systems supported
Linux operating systems supported
Server operating systems supported
Operating temperature (T-T)
0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)
-10 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 - 90%
Sustainability certificates
RoHS
Width
25 mm
Depth
210 mm
Height
15 mm
Weight
22 g
Package width
171 mm
Package depth
145 mm
Package height
30 mm
Package weight
100 g
Master (outer) case width
339 mm
Master (outer) case length
526 mm
Master (outer) case height
313 mm