PBE480GS25SSDR
Article
Intrastat
Shipping weight
0.063 kg
Total quantity in stocks
43
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
PATRIOT
Reference
PBE480GS25SSDR
Article
Intrastat
Shipping weight
0.063 kg
Total quantity in stocks
43
Nearest delivery
Device Type
Solid state drive - internal
Capacity
480 GB
Form Factor
2.5"
Interface
SATA 6Gb/s
Features
TRIM support, Dynamic and Static Wear Leveling, Bad Block Management, SmartZip
Width
69 mm
Depth
100 mm
Height
7 mm
Weight
46 g
Drive Transfer Rate
600 MBps (external)
Internal Data Rate
450 MBps (read) / 320 MBps (write)
4KB Random Read
40000 IOPS
4KB Random Write
40000 IOPS
MTBF
2,000,000 hours
Interfaces
1 x SATA 6 Gb/s - 22 pin Serial ATA
Compatible Bay
2.5"
Compliant Standards
FCC, RoHS
Shipping Width
17.8 cm
Shipping Depth
0.8 cm
Shipping Height
13.3 cm
53 g
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C