Manufacturer
STARTECH
Reference
ICUSB232DB25
Article
449727
Intrastat
Shipping weight
0.143 kg
Total quantity in stocks
28
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
ICUSB232DB25
Article
449727
Intrastat
Shipping weight
0.143 kg
Total quantity in stocks
28
Nearest delivery
Device Type
Serial adapter
Form Factor
External
Interface (Bus) Type
USB 2.0
Connectivity Technology
Wired
Interfaces
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x RS-232 - 25 pin D-Sub (DB-25)
Connections
1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A
Colour
Grey
OS Required
Additional Requirements
USB port
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
60 °C
Humidity Range Operating
0 - 90%