CT1000X10SSD9
Article
Intrastat
Shipping weight
0.066 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
CRUCIAL
Reference
CT1000X10SSD9
Article
Intrastat
Shipping weight
0.066 kg
Device Type
Solid state drive - external (portable)
Capacity
1 TB
Hardware Encryption
Yes
Encryption Algorithm
256-bit AES
Interface
USB 3.2 Gen 2x2
Features
Dust-proof, water resistant, drop-resistant, PlayStation compatible, Xbox compatible
Width
10 mm
Depth
50 mm
Height
65 mm
Weight
32 g
Interface Transfer Rate
20 Gbps (USB 3.2 Gen 2x2)
Internal Data Rate
2100 MBps
Interfaces
1 x USB 3.2 Gen 2x2 - 24 pin USB-C