NET SWITCH 18P 10/100M 16POE/CS4218-16ET-240 DAHUA
Manufacturer
DAHUA
Reference
DH-CS4218-16ET-240
Article
Intrastat
Shipping weight
3 kg
Total quantity in stocks
4
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
DAHUA
Reference
DH-CS4218-16ET-240
Article
Intrastat
Shipping weight
3 kg
Total quantity in stocks
4
Nearest delivery
Switch type
Managed
Switch layer
L2
Web-based management
Yes
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity
0
0
Gigabit Ethernet (copper) ports quantity
16
SFP module slots quantity
2
Networking standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z
10G support
No
VLAN support
Yes
Number of VLANs
32
MAC address table
8000 entries
Switching capacity
7.2 Gbit/s
Forwarding rate
5.36 Mpps
Jumbo frames support
Jumbo frames
Packet buffer memory
4 MB
DHCP features
DHCP client
Rack mounting
Product colour
Black
Housing material
Metal
Mean time between failures (MTBF)
763.502 h
Power source
AC
Power supply included
Power consumption (max)
265 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) power per port
30 W
Total Power over Ethernet (PoE) budget
240 W
Operating temperature (T-T)
-10 - 55 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 - 95%
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95%
Width
220 mm
Depth
440 mm
Height
44 mm
Weight
2.35 kg
Package width
342 mm
Package depth
540 mm
Package height
90 mm