QE85Q8FAAUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
40.4 kg
Total quantity in stocks
32
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE85Q8FAAUXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
40.4 kg
Total quantity in stocks
32
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QLED - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2204810
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
340 Watt
Power Consumption Operational
126 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
126 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
340 kWh/1000h
Energy Consumption per Year
175 kWh
Diagonal Class
85"
Series
Q8F Series
Model Year
2025
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
HDR10+ Adaptive, Quantum HDR+
Video Processor
Q4 AI
TV Tuner
1x analogue, 1x digital
TV Tuner Presence
Yes
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
3 Bezel-less Design, AirSlim design
Dimensions
Without stand
Width
190.09 cm
Depth
2.69 cm
Height
108.61 cm
Weight
Enclosure Colour
Grey
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
50 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology, Dual LED - Supreme UHD dimming
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Black
Stand Features
Aero linear
Flat Panel Mount Interface
600 x 400 mm