LG 55QNED93A6A - 55" Diagonal Class QNED93 Series LED-backlit LCD TV - QNED evo AI - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR - Mini-LED
Manufacturer
LG
Reference
55QNED93A6A
Article
Intrastat
Shipping weight
12.5 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
LG
Reference
55QNED93A6A
Article
Intrastat
Shipping weight
12.5 kg
Total quantity in stocks
8
Nearest delivery
Product Type
LED-backlit LCD TV - QNED evo AI - Smart TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2230367
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
84 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
185 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Series
QNED93 Series
Model Year
2025
Platform
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10, Dolby Vision
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?8 Gen 2 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Filmmaker Mode, HGIG Mode, Auto Low Latency Mode (ALLM), Dolby Vision Game
Picture Enhancements
Design
Thin Design
Dimensions
Without stand
Width
122.6 cm
Depth
5.79 cm
Height
70.9 cm
Weight
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Native Refresh Rate, Variable Refresh Rate (VRR), 144 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Mini-LED - Precision Dimming
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
300 x 200 mm