LS27CG554EUXEN
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
148
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
LS27CG554EUXEN
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
148
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1778000
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Energy Consumption per Year
38 kWh
Diagonal Size
27"
Curved Screen
Yes (1000R)
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 165 Hz
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
2500:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.66 cm x 27.26 cm x 47.74 cm - with stand
Weight
4.1 kg
Interfaces
DisplayPort 1.2 (HDCP 2.2) HDMI (HDCP 2.2) Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-2/+18
VESA Mounting Interface
75 x 75 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V
Power Consumption SDR (On mode)
26 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
41 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
26 Watt
Power Consumption (Max)
40 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
67.9 cm
Shipping Depth
18.8 cm
Shipping Height
43.8 cm
Shipping Weight
5.7 kg
Min Operating Temperature
10 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 80% (non-condensing)