Dahua DHI-LM27-E240C - LED monitor - gaming - curved - 27" - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 240 Hz - VA - 350 cd / m² - 4000:1 - HDR10 - 1 ms - HDMI, DisplayPort - black
Manufacturer
DAHUA
Reference
DHI-LM27-E240C
Article
Intrastat
Shipping weight
5.05 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
DAHUA
Reference
DHI-LM27-E240C
Article
Intrastat
Shipping weight
5.05 kg
Total quantity in stocks
15
Nearest delivery
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2383608
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class F
Diagonal Size
27"
Curved Screen
Yes (1500R)
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 240 Hz
Pixel Pitch
0.3114 mm
Pixel Per Inch
81.6
Brightness
350 cd/m²
Contrast Ratio
4000:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
85% NTSC
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
Edge Emitting LED (ELED)
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.3 cm x 20.22 cm x 45.94 cm - with stand
Weight
3.85 kg
Interfaces
HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ Audio line-in/out
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Included Accessories
Power adapter, DisplayPort cable, wall mount
Cables Included
1 x DisplayPort cable
Compliant Standards
CE/EMC, CE/LVD
Input Voltage
12 V
Power Consumption SDR (On mode)
21 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
26 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
26.4 Watt
Power Consumption (Max)
42 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Shipping Width
69.1 cm
Shipping Depth
16 cm
Shipping Height
45.2 cm
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 85% RH