AOC Q27B3CF2 - B3 Series - LED monitor - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 100 Hz - IPS - 1500:1 - 1 ms - HDMI, USB-C - speakers - black
Reference
Q27B3CF2
Shipping weight
8.6 kg
Reference
Q27B3CF2
Shipping weight
8.6 kg
Diagonal Size
27"
Built-in Devices
USB 3.2 Gen 1/USB-C hub
USB Power Delivery
65 Watt
Panel Type
IPS
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 100 Hz
Pixel Pitch
0.2331 mm
Pixel Per Inch
109
Contrast Ratio
1500:1 / 20000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
Response Time
1 ms (MPRT), 14 ms (grey-to-grey)
Vertical Refresh Rate
48 - 100 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 115 kHz
Screen Coating
3H Hard Coating, anti-glare
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.66 cm x 22.98 cm x 50.86 cm - with stand (highest position)
Weight
5.51 kg
Interfaces
HDMI ¦ USB-C 3.2 Gen 1 upstream (DisplayPort Alt Mode, data, power up to 65W) ¦ Headphones (mini-jack) ¦ USB 3.2 Gen 1 downstream (fast charging) ¦ USB 3.2 Gen 1 downstream
Display Position Adjustments
Height, tilt
Tilt Angle
-5/+25
Height Adjustment
110 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm