SRT10KRMXLI
Article
Intrastat
Shipping weight
77.6 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
APC
Reference
SRT10KRMXLI
Article
Intrastat
Shipping weight
77.6 kg
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
Device Type
UPS - rack-mountable
Height (Rack Units)
6U
Colour
Black
UPS Technology
On-line
Input Voltage
AC 230 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Frequency Required
45 - 65 Hz
Input Connectors
Hardwire 5-wire (3PH + N + G), hardwire 3-wire (1PH + N + G)
Power Output Connectors Details
6 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire 3-wire (HN + G) ¦ 3 x IEC connector
Output Voltage
AC 230 V ± 3% - 50/60 Hz
Power Capacity
10 kW / 10000 VA
Output Waveform
Sinewave
Surge Suppression
Yes
Surge Energy Rating
480 Joules
Efficiency
98%
Technology
Lead Acid
Run Time (Up To)
3.8 min at full load ¦ 11.5 min at half load
Recharge Time
3 hours
Features
Maintenance free, sealed, leak-proof
Remote Management Interface
Ethernet 10/100, USB
Interfaces
1 x management (Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) ¦ 1 x serial - RJ-45
Expansion Slots
1 (total) / 1 (free) x SmartSlot
Features
Audible alarm, LCD display
Compliant Standards
C-Tick, VDE, IEC 60950, EN 50091-2, RoHS, EN 50091-1, REACH, EN 62040-2, IP20, EAC
Software Included
APC PowerChute Business Edition
Service & Support
Limited warranty - 3 years ¦ Limited warranty - batteries - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95% (non-condensing)