Manufacturer
APC
Reference
BVX1200LI
Article
Intrastat
Shipping weight
8.5 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
APC
Reference
BVX1200LI
Article
Intrastat
Shipping weight
8.5 kg
Device Type
UPS - external
UPS Technology
Line interactive
Input Voltage
AC 220-240 V
Input Voltage Range
AC 140 - 300 V
Frequency Provided
50/60 Hz
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1
Power Output Connectors Details
6 x power IEC 60320 C13
Output Voltage
AC 230 V ± 10% - 50/60 Hz
Power Capacity
650 Watt / 1200 VA
Output Waveform
Stepped approximation to a sinewave
Surge Energy Rating
273 Joules
Circuit Protection
Fuse
Quantity
1
Technology
Lead Acid
Voltage Provided
12 V
Capacity
9 Ah
Recharge Time
8 hours
Transfer Time
6 ms
Features
Maintenance free
Cables Included
Power cable - external - 1.2 m
Features
Audible alarm, Automatic Voltage Regulation (AVR)
Compliant Standards
IP20
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
0 - 95%