Manufacturer
DELL
Reference
BTO208_PB14250_EMEA_EE
Article
Intrastat
Shipping weight
1.53 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
DELL
Reference
BTO208_PB14250_EMEA_EE
Article
Intrastat
Shipping weight
1.53 kg
Product Type
Laptop
Product Colour
Aluminium
Form Factor
Clamshell
Display Diagonal
35.6 cm (14")
Display Resolution
1920 x 1200 pixels
Touchscreen
No
HD Type
Full HD+
Panel Type
IPS
Anti-glare Screen
Yes
Display Brightness
300 cd/m²
RGB Colour Space
NTSC
Colour Gamut
45%
Processor Manufacturer
Intel
Processor Family
Intel Core Ultra 7
Processor Generation
Intel Core Ultra (Series 2)
Processor Model
266V
Processor Cores
8
Processor Threads
8
Processor Boost Frequency
5 GHz
Performance Cores
4
Performance-core Max Turbo Frequency
5 GHz
Processor Cache
12 MB
Processor Cache Type
Smart Cache
Processor Base Power
17 W
Maximum Turbo Power
37 W
Internal Memory
16 GB
Internal Memory Type
LPDDR5x-SDRAM
Memory Form Factor
On-board
Maximum Internal Memory
16 GB
Total Storage Capacity
512 GB
Storage Media
SSD
Total SSDs Capacity
512 GB
Number of SSDs Installed
1
SSD Capacity
SSD Interface
PCI Express 4.0
NVMe
Yes
Optical Drive Type
No
Discrete Graphics Card Model
Not available
On-board Graphics Card
On-board GPU Manufacturer
Intel
Discrete Graphics Card
On-board Graphics Card Family
Intel Arc Graphics
On-board Graphics Card Model
Intel Arc Graphics 140V
Number of Built-in Speakers
2
Front Camera
Top Wi-Fi Standard
Wi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi Standards
Mobile Network Connection
Antenna Type
2x2
WLAN Controller Model
Intel Wi-Fi 7 BE201
WLAN Controller Manufacturer
Bluetooth
USB 3.1/3.2 Gen1 Type-A Ports Quantity
2
HDMI Ports Quantity
1
HDMI Version
2.1
Thunderbolt 4 Ports Quantity
Combo Headphone/mic Port
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode
Pointing Device
Touchpad
Numeric Keypad
Keyboard Backlit
Operating System Installed
Windows 11 Pro
Number of Battery Cells
3
Battery Capacity
55 Wh
AC Adapter Power
65 W
AC Adapter Frequency
50 - 60 Hz
AC Adapter Input Voltage
100 - 240 V
USB Type-C Charging Port
USB Power Delivery (USB PD)
Trusted Platform Module (TPM)
Trusted Platform Module (TPM) Version
2.0
Width
224 mm
Depth
313.5 mm
Height
21.2 mm