PRIME-RTX5080-O16G
Ražotājs
ASUS
Ražotāja kods
PRIME-RTX5080-O16G
Artikuls
Intrastat
Device Type
Graphics card
Bus Type
PCI Express 5.0
Graphics Engine
NVIDIA GeForce RTX 5080
Boost Clock
2655 MHz
Boost Clock (OC)
2685 MHz
CUDA Cores
10752
VR Ready
Yes
Max Resolution
7680 x 4320
Max Monitors Supported
4
Interfaces Details
3 x DisplayPort HDMI
API Supported
OpenGL 4.6
Features
Size
16 GB
Technology
GDDR7 SDRAM
Memory Speed
30 Gbps
Bus Width
256-bit
Required Power Supply
850 W
Additional Requirements
16 pin PCI Express power connector, 2 adjacent PCI slots