90-MXBE50-A0UAYZ
Ražotājs
ASROCK
Ražotāja kods
90-MXBE50-A0UAYZ
Artikuls
Intrastat
Product Type
Motherboard - micro ATX
Chipset Type
AMD A520
Processor Socket
Socket AM4
Max Processors Qty
1
Compatible Processors
Ryzen (supports 3rd Generation Ryzen)
Max Size
64 GB
Technology
DDR4
Bus Clock
2400 MHz, 2133 MHz, 2667 MHz, 2933 MHz, 3466 MHz (O.C.), 3733 MHz (O.C.), 3600 MHz (O.C.), 3800 MHz (O.C.), 3866 MHz (O.C.), 4000 MHz (O.C.), 4133 MHz (O.C.), 4400 MHz (O.C.), 4266 MHz (O.C.), 4200 MHz (O.C.), 4333 MHz (O.C.), 4600 MHz (O.C.), 4533 MHz (O.C.), 3200 MHz, 4466 MHz (O.C.)
Supported RAM Integrity Check
Non-ECC, ECC
Registered or Buffered
Unbuffered
Features
Dual channel memory architecture, Intel Extreme Memory Profiles (XMP)
Max Allocated RAM Size
16 GB
Type
HD Audio (8-channel)
Audio Codec
Realtek ALC887
Compliant Standards
High Definition Audio
Network Controller
Realtek RTL8111H
Network Interfaces
Gigabit Ethernet
Expansion Slots
1 x CPU ¦ 2 x DIMM 288-pin ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 ¦ 1 x PCIe 3.0 x1
Storage Interfaces
SATA-600 -connectors: 4 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 ¦ SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x Ultra M.2
Interfaces
Internal Interfaces
4 x USB 2.0 - header ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 - header ¦ 1 x serial - header ¦ 1 x audio - header
Power Connectors
4-pin ATX12V connector, 24-pin main power connector
BIOS Type
AMI
BIOS Features
JumperFree, SMBIOS 2.3 support, UEFI BIOS, ACPI 5.1 support
Hardware Monitoring
Sleep / Wake Up
Wake on LAN (WOL)
Hardware Features
ASRock Instant Flash, All-Solid Capacitor motherboard Design, 15µ Gold Contact, 6 Phase Power Design, ESD Protection, Energy Efficient Ethernet 802.3az, Preboot eXecution Environment (PXE), Triple Monitor, ASRock Full Spike Protection, ASRock APP Shop, ASRock Super Alloy, High Density Glass Fabric PCB, ASRock Full HD UEFI, Sapphire Black PCB, ASRock Live Update, ASRock Ultra M.2, Premium 50A Power Choke