C31CL27102
Article
Intrastat
Shipping weight
3.837 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
118
Nearest delivery
Receipt printer, dot-matrix printing, media width (max.): 76 mm, speed (max.): 8.8 lps, cutter, RS232, incl.: power supply unit, order separately: power cable, dark grey
All offers are visible after login.
Manufacturer
EPSON
Reference
C31CL27102
Article
Intrastat
Shipping weight
3.837 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
118
Nearest delivery
Printer Type
Receipt printer - dot-matrix - 9 pin - two-colour (monochrome)
Enclosure Colour
Dark grey
Print Speed
Up to 8.8 lines/sec - 16 cpi ¦ Up to 6 lines/sec - 16 cpi ¦ Up to 4.7 lines/sec - 16 cpi
Built-in Devices
Status LED
Connectivity Technology
Wired
Interface
Serial
Max Resolution (B&W)
16 cpi
Language Simulation
EPSON ESC/POS
Fonts
Font A (9x9), Font B (7x9), Kanji Font B: 16 x 16
Character Sizes (mm)
1.6 x 3.1 mm, 1.2 x 3.1 mm
Columns
Features
Paper near end sensor, open cover sensor
Auto Cutter
Yes
Media Type
Receipt paper
Max Media Size
Roll (7.6cm)
Max Media Size (Custom)
76 mm
Media Sizes
Roll (7.6cm), Roll (6.95 cm), Roll (5.75 cm)
Roll Maximum Outer Diameter
83 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (7.6cm)
Connections
1 x serial - RS-232
Included Accessories
Starter paper roll
Consumables Included
1 x ribbon
MTBF
180,000 hours
Compliant Standards
cTUVus, EMI FCC Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), RoHS
Power Device
Power adapter - external
Power Consumption Operational
24.7 Watt
Power Consumption Stand by
1.2 Watt
Software Included
ePOS, OPOS/JavaPOS Drivers, Drivers & Utilities
ENERGY STAR
Yes
Service & Support
Limited warranty - 1 year - carry-in
Humidity Range Operating
10 - 90%