CBM920II24RFDC
Article
506236
Intrastat
Shipping weight
0.78 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
4
Nearest delivery
Receipt printer, dot-matrix printing, media width (max.): 58 mm, print width (max.): 24 columns, speed (max.): 2.5lps, RS232, incl.: cable (open cable end)
All offers are visible after login.
Manufacturer
CITIZEN
Reference
CBM920II24RFDC
Article
506236
Intrastat
Shipping weight
0.78 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
4
Nearest delivery
Printer Type
Receipt printer - dot-matrix - monochrome
Print Speed
Up to 2.5 lines/sec - max speed
Connectivity Technology
Wired
Interface
Serial
Character Sizes (mm)
1.62 x 2.4 mm
Columns
24
Max Media Size
Roll (5.75 cm)
Max Media Size (Custom)
57.5 mm
Media Sizes
Roll (5.75 cm)
Media Thickness Range
Up to 0.13 mm
Connections
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9)
Cables Included
1 x serial cable
Features
Paper sensor
Compliant Standards
FCC Class B certified, TUV GS
Voltage Required
DC 5 V
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
35 - 85% (non-condensing)