ZQ51-BUE000E-00
Article
Intrastat
Shipping weight
0.828 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
401
Nearest delivery
Mobile printer, direct thermal, 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 80 mm, print width (max.): 72 mm, roll diameter (max.): 51mm, speed (max.): 127 mm/s, Bluetooth, LCD Display, Black Mark Sensor, Gap Sensor, incl.: battery, 3250mAh
All offers are visible after login.
Manufacturer
ZEBRA
Reference
ZQ51-BUE000E-00
Article
Intrastat
Shipping weight
0.828 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
401
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal - monochrome
Localisation
EMEA
Print Speed
Up to 127 mm/sec - max speed
Built-in Devices
Status LCD
Connectivity Technology
Wireless
Interface
USB 2.0, Bluetooth 4.1 LE
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
ZPL, Extensible Mark-up Language (XML), Comtec Printer Control Language (CPCL)
Fonts
CG Triumvirate Bold Condensed
Styles & Effects
Rotated text
Features
Realtime clock, Black Mark sensor, gap sensor
Fonts Included
25 x bitmapped ¦ 1 x scalable
Barcodes
Printer Features
XML-enabled printing
Processor
ARM 528 MHz
RAM Installed (Max)
4 GB
Flash Memory
4 GB
Media Type
Labels, receipt labels, tag labels
Max Media Size
Roll (8 cm)
Max Media Size (Custom)
80 mm
Media Sizes
Roll (8 cm)
Max Printing Width
72 mm
Max Printing Length
991 mm
Media Thickness Range
0.05842 mm - 0.16 mm
Roll Maximum Outer Diameter
51 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (8 cm)
Connections
1 x USB 2.0
Compliant Standards
ICES-003, EN55024, EN55022 Class B, FCC Part 15 B, MIL-STD 810G, IP54, EN 301 489, EN 55032
Type
Lithium Ion
Required Qty
1
Included
1
Capacity
3250 mAh
Min Operating Temperature
-20 °C
Max Operating Temperature
55 °C
Humidity Range Operating
10 - 90% (non-condensing)