ZT41142-D9E0000Z
Article
Intrastat
Shipping weight
16.33 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Label printer, midrange printer, direct thermal, 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 104 mm, roll diameter (max.): 203 mm, speed (max.): 254 mm/s, cutter (catch tray), linerless platen, display (touch screen, colour), real time clock, USB, RS232, Bluetooth, Ethernet, RAM: 256 MB, Flash: 512 MB, emulation: ZPL, ZPLII, incl.: power cable (EU, UK), order separately: interface cable
All offers are visible after login.
Manufacturer
ZEBRA
Reference
ZT41142-D9E0000Z
Article
Intrastat
Shipping weight
16.33 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Print Speed
Up to 356 mm/sec - max speed - 203 dpi
Built-in Devices
4.3 inch LCD touch screen
Connectivity Technology
Wireless
Interface
USB 2.0, LAN, USB host, Wi-Fi(ac), Bluetooth 4.2, serial
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
ZPL II, ZBI 2.0, ZPL, EPL, EPL2
Features
Notch sensor, Black Mark sensor, linerless
Fonts Included
16 x bitmapped ZPL II ¦ 2 x scalable ZPL
Barcodes
Code 11, Code 39, Code 93, Code 128A, Code 128B, Code 128C, UCC/EAN-128, ISBT 128, UPC-A, UPC-E, EAN-8, EAN-13, Plessey, Postnet, Standard 2 of 5, Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, LOGMARS, MSI, Codabar, PLANET, CODABLOCK, PDF417, Code 49, Data Matrix, MaxiCode, QR code, TLC39, Micropdf, RSS-14, Aztec
RAM Installed (Max)
256 MB
Technology / Form Factor
SDRAM
Flash Memory
512 MB
Media Type
Receipt paper, tag stock, continuous labels, die cut labels, wristband labels, fanfold labels
Max Media Size
Roll (7.6cm)
Min Media Size (Custom)
25.4 mm
Max Media Size (Custom)
114 mm
Media Sizes
Roll (7.6cm)
Max Printing Width
104 mm
Max Printing Length
3988 m
Media Thickness Range
0.058 mm - 0.25 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (7.6cm)
Networking
Print server
Connections
1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 2 x USB host - 4 pin USB Type A ¦ 1 x LAN - RJ-45 ¦ 1 x parallel ¦ 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9)
Included Accessories
Power cable
Cables Included
1 x USB cable
Features
Printer setup mobile app via BLE connection
Compliant Standards
Power Device
Power adapter - external
Voltage Required
AC 100-240 V
Frequency Required
50/60 Hz
Power Factor Correction
Yes
Software Included
Link-OS
ENERGY STAR
Yes
Service & Support
Limited warranty - 1 year
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 85% (non-condensing)