ZT41142-T1E0000Z
Shipping weight
19.06 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
61
Nearest delivery
Label printer, midrange printer, thermal transfer, 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 104 mm, roll diameter (max.): 203mm, speed (max.): 356 mm/s, USB (2x), RS232, Bluetooth, Ethernet, emulation: EPL, ZPL, ZPLII, RAM: 256 MB, Flash: 512 MB, peeler, display (touch screen, colour), real time clock, incl.: power cable (EU, UK), order separately: interface cable
Reference
ZT41142-T1E0000Z
Shipping weight
19.06 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
61
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Localisation
United Kingdom, Europe
Print Speed
Up to 356 mm/sec - max speed
Built-in Devices
4.3 inch LCD touch screen
Interface
USB 2.0, LAN, serial, USB host, Bluetooth 4.1
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
ZPL, ZPL II, EZPL, ZBI 2.0
Features
Realtime clock, transmissive media sensor, reflective media sensor, peeler
Fonts Included
16 x bitmapped ¦ 2 x scalable
Barcodes
Code 93, Industrial 2 of 5, Code 39, Code 49, CODABLOCK, ISBT 128, QR code, MaxiCode, Aztec code, LOGMARS, EAN/JAN-8, EAN/JAN-13, UPC-A, UPC-E, MicroPDF417, Codabar, Code 11, Interleaved 2 of 5, Postnet, PDF417, MSI-Plessey, Data Matrix, PLANET, TLC39, Plessey, Code 128B, Code 128C, Code 128A, Standard 2 of 5
Media Type
Continuous labels, die cut labels
Max Media Size
Roll (10.8cm)
Min Media Size (Custom)
25.4 mm
Max Media Size (Custom)
108 mm
Media Sizes
Roll (2.54 - 10.8 cm)
Max Printing Width
104 mm
Max Printing Length
3988 mm
Media Thickness Range
0.058 mm - 0.25 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203 mm
Roll Core Diameter
76 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (10.8cm)
Connections
1 x RS-232 ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 1 x LAN - RJ-45 ¦ 2 x USB host - 4 pin USB Type A
Compliant Standards
Power Device
Power supply - internal
Voltage Required
AC 120/230 V
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 85% (non-condensing)