PD45S0FE010000200
Article
Intrastat
Shipping weight
10.82 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Label printer, midrange printer, thermal transfer, 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 105 mm, roll diameter (max.): 203 mm, ribbon core: 25.4 mm, speed (max.): 200 mm/s, display (touch screen), Black Mark Sensor, Gap Sensor, connection: USB (type B), USB Host, Ethernet (10/100 Mbit), RAM: 128 MB, Flash: 128 MB, emulation: ZPLII, ZSim II, IPL, DPL, order separately: power cable
All offers are visible after login.
Manufacturer
HONEYWELL
Reference
PD45S0FE010000200
Article
Intrastat
Shipping weight
10.82 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
9
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Localisation
Europe
Print Speed
Up to 200 mm/sec - max speed - 300 dpi ¦ Up to 50 mm/sec - low speed - 300 dpi
Built-in Devices
3.5 inch LCD touch screen
Connectivity Technology
Wired
Interface
LAN, USB 2.0, USB 2.0 host, serial
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
Features
Realtime clock
Barcodes
UCC/EAN-128, UPC, MH10.8, AIAG, OGMARS, HIBCC, Postnet, ISBT 128, GM1724
Processor
ARM Cortex-A7 800 MHz
RAM Installed (Max)
256 MB
Technology / Form Factor
DDR3 SDRAM
Flash Memory
256 MB
Media Type
Labels, black mark labels, continuous labels, tags, fanfold labels
Max Media Size
Roll (11.4 cm)
Min Media Size (Custom)
20 mm x 5 mm
Max Media Size (Custom)
114 mm
Media Sizes
Roll (2 - 11.4 cm)
Max Printing Width
108 mm
Max Printing Length
4.8 m
Media Thickness Range
0.076 mm - 0.255 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203.2 mm
Roll Core Diameter
25.4 mm, 76 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (11.4 cm)
Networking
Print server
Connections
1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ USB 2.0 host - 4 pin USB Type A ¦ 1 x LAN - RJ-45 ¦ 1 x RS-232
Cables Included
No power cord is included
Compliant Standards
CB
Power Device
Power supply - internal
Voltage Required
AC 100-240 V
Frequency Required
50/60 Hz
Power Consumption Operational
100 Watt
Power Factor Correction
Yes
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 85% (non-condensing)