PD4500CE010000200
Article
Intrastat
Shipping weight
9.25 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
50
Nearest delivery
Label printer, midrange printer, thermal transfer, resolution: 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 108 mm, roll diameter (max.): 203 mm, ribbon core: 25.4 mm, speed (max.): 200 mm/s, LCD Display, Black Mark Sensor, Gap Sensor, USB (type B), USB Host, RS232, Ethernet (10/100 Mbit), RAM: 128 MB, Flash: 128 MB, ZPLII, ZSim II, IPL, DPL, order separately: power cable
All offers are visible after login.
Manufacturer
HONEYWELL
Reference
PD4500CE010000200
Article
Intrastat
Shipping weight
9.25 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
50
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Print Speed
Up to 200 mm/sec - 203 dpi
Built-in Devices
2.36 inch keyed LCD display
Connectivity Technology
Wired
Interface
USB 2.0, LAN, USB 2.0 host, RS232
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
Auto Cutter
Yes
Barcodes
AIAG, EAN/JAN, GM1724, HIBCC, ISBT 128, OGMARS, Postnet, UCC/EAN-128, UPC
Processor
ARM 800 MHz
RAM Installed (Max)
128 MB
Technology / Form Factor
DDR3 SDRAM
Flash Memory
128 MB
Media Type
Labels, tags, continuous labels
Max Media Size
Roll (11.4 cm)
Min Media Size (Custom)
20 mm
Max Media Size (Custom)
114 mm
Media Sizes
Roll (2 - 11.4 cm)
Max Printing Width
108 mm
Max Printing Length
4800 mm
Media Thickness Range
0.076 mm - 0.224 mm
Roll Maximum Outer Diameter
203.2 mm
Roll Core Diameter
7.6 mm, 25.4 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (11.4 cm)
Networking
Print server
Connections
1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 1 x USB 2.0 host - 4 pin USB Type A ¦ 1 x LAN - RJ-45 ¦ 1 x RS-232
Power Device
Power supply - internal
Voltage Required
AC 100-240 V
Frequency Required
50/60 Hz
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
20 - 85% (non-condensing)