99-059A003-20LF
Article
Intrastat
Shipping weight
2.2 kg
Total quantity in stocks
106
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
TSC
Reference
99-059A003-20LF
Article
Intrastat
Shipping weight
2.2 kg
Total quantity in stocks
106
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal / thermal transfer - monochrome
Print Speed
Up to 152 mm/sec - 203 dpi
Connectivity Technology
Wired
Interface
Parallel, USB 2.0, LAN, serial
Max Resolution (B&W)
203 dpi
Language Simulation
TSPL-EZ
Fonts Included
8 x bitmapped ¦ 1 x scalable
Barcodes
Code 93, Code 39, Code 49, GS1 DataBar, QR code, MaxiCode, Aztec code, Telepen, LOGMARS, UPC-A, UPC-E, MicroPDF417, Codabar, Code 128, Code 11, Interleaved 2 of 5, Postnet, PDF417, Data Matrix, PLANET, China Post, Plessey, Code 128B, Code 128C, German Post, Code 128A, ITF-14, EAN-128, EAN-8, EAN-13, MSI
RAM Installed (Max)
8 MB
Technology / Form Factor
SDRAM
Flash Memory
4 MB
Type
Card reader
Supported Flash Memory Cards
SD Memory Card
Media Type
Continuous paper labels, die cut labels, fanfold labels
Max Media Size
Roll (11.2 cm)
Min Media Size (Custom)
20 mm
Max Media Size (Custom)
112 mm
Media Sizes
Roll (11.2 cm)
Max Printing Width
108 mm
Max Printing Length
2286 mm
Media Thickness Range
0.06 mm - 0.19 mm
Roll Maximum Outer Diameter
40 mm
Roll Core Diameter
25.4 mm, 38.1 mm
Media Feeders
1 x manual - 1 roll - Roll (11.2 cm)
Networking
Print server
Connections
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 1 x LAN - RJ-45 ¦ 1 x parallel
Cables Included
1 x USB cable
Compliant Standards
FCC Class B certified, UL, TUV, cUL, C-Tick Class B, CCC, RoHS, WEEE, CoC
Power Device
Power adapter - external
Voltage Required
AC 120/230 V
Frequency Required
50/60 Hz
Electric Current Required
2.5 A
Software Included
Drivers & Utilities
ENERGY STAR
Yes
Service & Support
Limited warranty - 2 years ¦ Limited warranty - printhead - 1 year or 1,000,000 inches
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
25 - 85% (non-condensing)