99-158A016-2102
Article
Intrastat
Shipping weight
2.594 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
Label printer, direct thermal, 12 dots/mm (300 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 105mm, roll diameter (max.): 127mm, speed (max.): 102 mm/s, USB (Host), RS232, Ethernet, EPL, ZPL, ZPLII, TSPL-EZ, RAM: 64 MB, Flash: 128 MB, real time clock, Black Mark Sensor, Gap Sensor, incl.: cable (USB), power supply unit, power cable (EU), label design software, QSG
All offers are visible after login.
Manufacturer
TSC
Reference
99-158A016-2102
Article
Intrastat
Shipping weight
2.594 kg
Manufacturer price
Total quantity in stocks
10
Nearest delivery
Printer Type
Label printer - direct thermal - monochrome
Print Speed
Up to 102 mm/sec - max speed
Connectivity Technology
Wired
Interface
USB 2.0, LAN, serial, USB host
Max Resolution (B&W)
300 dpi
Language Simulation
ZPL, ZPL II, EPL, DPL, TSPL-EZD
Fonts
CG Triumvirate Bold Condensed
Styles & Effects
Rotated text
Features
Realtime clock, linerless, Black Mark sensor, gap sensor, reflective media sensor, open head sensor
Fonts Included
8 x bitmapped ¦ 1 x scalable
Barcodes
Code 93, Code 39, UCC/EAN-128, GS1 DataBar, QR code, MaxiCode, Aztec code, LOGMARS, EAN/JAN-8, EAN/JAN-13, UPC-A, UPC-E, Codabar, Code 11, Interleaved 2 of 5, Postnet, PDF417, MSI-Plessey, Data Matrix, China Post, Plessey, Code 128B, Code 128C, Code 128A
RAM Installed (Max)
64 MB
Technology / Form Factor
SDRAM
Flash Memory
128 MB
Media Type
Continuous labels, fanfold labels
Max Media Size
Roll (11.4 cm)
Min Media Size (Custom)
19 mm x 10 mm
Max Media Size (Custom)
114 mm x 11430 mm
Media Sizes
Roll (1.9 - 11.4 cm)
Max Printing Width
105.7 mm
Max Printing Length
11430 mm
Media Thickness Range
0.055 mm - 0.19 mm
Roll Maximum Outer Diameter
127 mm
Roll Core Diameter
25.4 mm, 38 mm
Media Feeders
1 x manual - Roll (11.4 cm)
Networking
Print server
Connections
1 x USB 2.0 ¦ 1 x RS-232 ¦ 1 x LAN ¦ 1 x USB host
Cables Included
1 x USB cable ¦ 1 x power cable (EU)
Compliant Standards
FCC Class A certified, UL, CB, CCC, RoHS, WEEE, KC, EAC, RCM, BIS
Power Device
Power adapter - external
Voltage Required
AC 100-240 V
Frequency Required
50/60 Hz
ENERGY STAR
Yes
Service & Support
Min Operating Temperature
5 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
25 - 85% (non-condensing)