C31HDMIDPDOCKPD100
Shipping weight
0.824 kg
Reference
C31HDMIDPDOCKPD100
Shipping weight
0.824 kg
Product Type
Docking station
Bundled with
I-Tec Universal Charger 112 W
Width
11.3 cm
Depth
11.3 cm
Height
4 cm
Localisation
Europe
Max Resolution Details
4K - 60 Hz (HDMI and DisplayPort 1.4 over USB-C simultaneously)
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Interfaces
3 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A ¦ 1 x USB-C 3.1 Gen 2 - 24 pin USB-C ¦ 1 x USB-C 3.1 Gen 2 with Power Delivery (100 W) - 24 pin USB-C ¦ 2 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x headphone/microphone combo jack - input / output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x audio / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort
Cables Included
1 x USB-C cable - integrated - 1 m
Features
Security lock slot (cable lock sold separately), on/off switch, LED indicator, MST (multi-stream transport), 100W power delivery, RTL8153 chipset, High Bit Rate 3 (HBR3), High Bit Rate 2 (HBR2)
Security Slot Type
Kensington security slot
Compliant Standards
DisplayPort 1.2, DisplayPort 1.4
Power Device
Power adapter
Voltage Required
AC 100-240 V (50 - 60 Hz)