Neomounts by Newstar LED-VW2000BLACK - Bracket - for flat panel - lockable - black - screen size: 32"-75" - wall-mountable
Manufacturer
NEOMOUNTS
Reference
LED-VW2000BLACK
Article
Intrastat
Shipping weight
15.62 kg
Total quantity in stocks
18
Nearest delivery
The NewStar wall mount, model LED-VW2000BLACK is a fixed wall mount for flat screens up to 75" (191 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 14 to 30 centimeters. This wall mount is specially made to be used in video walls. The screen easily can be pulled out.
All offers are visible after login.
Manufacturer
NEOMOUNTS
Reference
LED-VW2000BLACK
Article
Intrastat
Shipping weight
15.62 kg
Total quantity in stocks
18
Nearest delivery
Maximum weight capacity
70 kg
Maximum screen size
190.5 cm (75")
Mounting type
Wall
Minimum VESA mount
200 x 200 mm
Maximum VESA mount
600 x 400 mm
Minimum screen size
81.3 cm (32")
Number of displays supported
1
Tilt angle range
0 - 12°
Product colour
Black
Package width
200 mm
Package depth
510 mm
Package height
1030 mm