Neomounts by Newstar FPMA-D700DDV - Stand - for 2 LCD displays (full-motion) - black - screen size: 10"-27" - desktop stand, grommet, desk-mountable
Reference
FPMA-D700DDV
Article
759208
Intrastat
Shipping weight
3.49488 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
The NewStar desk mount FPMA-D700DDV allows you to put 2 LCD/TFT screens up to 24" on a desk. With this mount you can easily swivel, tilt and rotate the monitor. The height adjustment of 70 cm can be changed easily. The desk mount can hold screens up to 6 kg each and is mounted on a desk using a desk stand or grommet mount. Both are included. This model is suited for all LCD/TFT screens with a VESA 75x75 or 100x100 mm hole pattern. By using an ergonomic monitor arm you prevent neck- and back complaints. Ideal for use in offices and on counters or receptions.<br /><br /><p> </p>
Reference
FPMA-D700DDV
Article
759208
Intrastat
Shipping weight
3.49488 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
Maximum weight capacity
6 kg
Maximum screen size
68.6 cm (27")
Minimum screen size
25.4 cm (10")
Minimum VESA mount
75 x 75 mm
Maximum VESA mount
100 x 100 mm
Height adjustment range
0 - 700 mm
Depth
130 mm
Height
700 mm
Package width
712 mm
Package depth
327 mm
Package height
133 mm