Neomounts by Newstar FPMA-D700DD - Stand - for 2 LCD displays (full-motion) - black - screen size: 19"-30" - desktop stand, grommet, desk-mountable
Reference
FPMA-D700DD
Article
697519
Intrastat
Shipping weight
3.66543 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
The NewStar desk mount FPMA-D700DD allows you to put 2 LCD/TFT screens up to 27" on a desk. With this mount you can easily swivel, tilt and rotate the monitor. The height adjustment of 42 cm can be changed easily. The desk mount can hold screens up to 15 kg each and is mounted on a desk using a desk stand or grommet mount. Both are included. This model is suited for all LCD/TFT screens with a VESA 75x75 or 100x100 mm hole pattern. By using an ergonomic monitor arm you prevent neck and back complaints. Ideal for use in offices and on counters or receptions.<br /><br /><p> </p>
Reference
FPMA-D700DD
Article
697519
Intrastat
Shipping weight
3.66543 kg
Total quantity in stocks
3
Nearest delivery
Maximum weight capacity
6 kg
Maximum screen size
68.6 cm (27")
Minimum screen size
25.4 cm (10")
Minimum VESA mount
75 x 75 mm
Maximum VESA mount
100 x 100 mm
Height adjustment range
0 - 700 mm
Depth
130 mm
Height
700 mm
Package width
712 mm
Package depth
327 mm
Package height
133 mm