FPMA-C100WHITE
Shipping weight
4.591117 kg
The NewStar ceiling mount, model FPMA-C100 is a tilt and swivel ceiling mount for flat screens up to 26". This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option. NewStars' unique tilt, rotate and swivel technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The support is easily height adjustable from 79 to 129 centimeters. A unique cable management conceals and routes cables from ceiling to TV. Hide your cables in the column to keep it nice and tidy. NewStar FPMA-C100 has two pivot points and is suitable for screens up to 26" (65 cm). The ceiling mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75 x 75 or 100 x 100 mm. Different hole patterns can be covered using NewStar VESA adapter plates.
Reference
FPMA-C100WHITE
Shipping weight
4.591117 kg
Depth
9 cm
Adjustable Height
79-129 cm
Colour
White
Type
Bracket
Design
Full-motion
Recommended Use
LCD display
Placing / Mounting
Ceiling mountable
VESA Mounting Interface
Up to 200 x 100 mm, from 75 x 75 mm
Recommended Display Size
10"-30"