FPMA-C060BLACK
Shipping weight
2.46 kg
The NewStar ceiling mount, model FPMA-C060BLACK is a tilt- and swivel ceiling mount for flat screens up to 52". This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option. NewStars' unique tilt (40
Reference
FPMA-C060BLACK
Shipping weight
2.46 kg
Maximum weight capacity
30 kg
Maximum screen size
101.6 cm (40")
Mounting type
Ceiling
Minimum VESA mount
75 x 75 mm
Maximum VESA mount
200 x 200 mm
Minimum screen size
25.4 cm (10")
Number of displays supported
1
Height adjustment
Y
Height adjustment type
Manual
Height adjustment range
500 - 850 mm
Tilt angle range
0 - 40°
Swivel angle
180°
Product colour
Black
Depth
130 mm
Height
850 mm
Package width
250 mm
Package depth
60 mm
Package height
530 mm