JD-8560FR-2
Article
Intrastat
Shipping weight
1.39 kg
Total quantity in stocks
17
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
CHERRY
Reference
JD-8560FR-2
Article
Intrastat
Shipping weight
1.39 kg
Total quantity in stocks
17
Nearest delivery
Recommended usage
Universal
Device interface
RF Wireless
Keyboard layout
AZERTY
Keyboard language
French
Pointing device
N
Keyboard form factor
Full-size (100%)
Numeric keypad
Y
Keyboard key switch technology
Cherry SX
Keyboard number of keys
115
Keyboard keys operating life
20 million characters
Multimedia keys
Y
Frequency band
2.4 - 2.4835 GHz
Certification
CE FCC Blue Angel VDE GS WHQL Win 10 64-bit UKCA
Backlight
N
Product colour
Black
Surface coloration
Monochromatic
LED indicators
Wireless range
10 m
Power source type
Battery
Keyboard battery type
AAA
Number of batteries (keyboard)
2
Battery technology
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
Rechargeable
Mouse included
Form factor
Ambidextrous
Movement detection technology
Optical
Movement resolution
2400 DPI
Buttons quantity
6
Buttons type
Pressed buttons
Scroll
Scroll type
Wheel
Mouse battery type
AA
Number of batteries (mouse)
1
Windows operating systems supported
Windows 10,Windows 7,Windows 8
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 - 60 °C
Sustainability certificates
Blue Angel, CE, VDE
Keyboard dimensions (WxDxH)
462.2 x 165.8 x 34.1 mm
Keyboard weight
905 g
Mouse dimensions (WxDxH)
116 x 64.7 x 37.7 mm
Mouse weight
119 g
Number of products included
2 pc(s)
Receiver included
Wireless receiver interface
USB Type-A
Receiver type
Nano receiver
Receiver dimensions (WxDxH)
19 x 14.5 x 6.5 mm
Receiver weight
3 g
Batteries included
Manual
Package width
560 mm
Package depth
186 mm
Package height
48 mm