CM8071504820506
Total quantity in stocks
59
Reference
CM8071504820506
Total quantity in stocks
59
Type / Form Factor
Intel Core i9 i9-14900KS (14th Gen)
Number of Cores
24-core
Number of Threads
32 threads
Cache
36 MB
Cache Memory Details
Smart Cache - 36 MB ¦ L2 - 32 MB
Clock Speed
3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core)
Max Turbo Speed
6.2 GHz (P-core) / 4.5 GHz (E-core)
Compatible Processor Socket
FCLGA1700 Socket
Manufacturing Process
10 nm
Thermal Design Power
150 W
Thermal Specification
100 °C
PCI Express Revision
4.0/5.0
PCI Express Configurations
1x16+4, 2x8+4
PCI Express Lanes Qty
20
Architecture Features
Type
Intel UHD Graphics 770
Base Frequency
300 MHz
Max Dynamic Frequency
1.65 GHz
Max Supported Memory Size
192 GB
Max Supported Resolution
5120x3200@120Hz (eDP), 7680x4320@60Hz (DP), 4096x2160@60Hz (HDMI)