BX8071512700F
Manufacturer
INTEL
Reference
BX8071512700F
Article
Intrastat
Product Type
Processor
Type / Form Factor
Intel Core i7 12700F (12th Gen)
Number of Cores
12-core
Number of Threads
20 threads
Cache
25 MB
Cache Memory Details
L3 - Smart Cache - 25 MB ¦ L2 - 12 MB
Processor Qty
1
Clock Speed
2.1 GHz (P-core) / 1.6 GHz (E-core)
Max Turbo Speed
4.9 GHz (P-core) / 3.6 GHz (E-core)
Manufacturing Process
10 nm
Thermal Design Power
180 W
Thermal Specification
100 °C