BX8071512100F
Manufacturer
INTEL
Reference
BX8071512100F
Article
Intrastat
Product Type
Processor
Type / Form Factor
Intel Core i3 12100F (12th Gen)
Number of Cores
Quad-Core
Number of Threads
8 threads
Cache
12 MB
Cache Memory Details
L3 - Smart Cache - 12 MB ¦ L2 - 5 MB
Processor Qty
1
Clock Speed
3.3 GHz
Max Turbo Speed
4.3 GHz
Compatible Processor Socket
LGA1700 Socket
Manufacturing Process
10 nm
Thermal Design Power
89 W
Thermal Specification
100 °C