100-100001350WOF
Article
Intrastat
Manufacturer price
Total quantity in stocks
18
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
AMD
Reference
100-100001350WOF
Article
Intrastat
Manufacturer price
Total quantity in stocks
18
Nearest delivery
Product Type
Processor
Type / Form Factor
AMD Ryzen ThreadRipper 7980X
Number of Cores
64-core
Number of Threads
128 threads
Cache
256 MB
Cache Memory Details
L1 - 4 MB ¦ L2 - 64 MB ¦ L3 - 256 MB
Processor Qty
1
Clock Speed
3.2 GHz
Max Turbo Speed
5.1 GHz
Compatible Processor Socket
Socket sTR5
Manufacturing Process
5 nm
Thermal Design Power
350 W
Thermal Specification
95 °C
PCI Express Revision
5.0
PCI Express Lanes Qty
92
Architecture Features
AMD EXPO Technology, AMD RyzenTechnologies, "Zen 4" Core Architecture, AMD Precision Boost 2 Technology