GPX-850FC
Article
Intrastat
Shipping weight
2.82 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
CHIEFTEC
Reference
GPX-850FC
Article
Intrastat
Shipping weight
2.82 kg
Total power
850 W
AC input voltage
100 - 240 V
AC input frequency
47 - 63 Hz
Input current
12 A
Power Factor Correction (PFC) type
Active
Combined power (+3.3V)
110 W
Combined power (+12V)
846 W
Combined power (+5V)
110 W
Combined power (-12V)
3.6 W
Combined power (+5Vsb)
12.5 W
Max output current (+3.3V)
20 A
Max output current (+12V)
70.5 A
Max output current (+5V)
20 A
Max output current (-12V)
0.3 A
Max output current (+5Vsb)
2.5 A
Power protection features
Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
Motherboard power connector
20+4 pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)
Motherboard power cable length
65 cm
Number of SATA power connectors
9
SATA power cable length
500,650,800 mm
Peripheral (Molex) power cable length
500,650,800,950 mm
PCI Express power connectors (6+2 pin)
6
PCI Express power cable length
65 cm
CPU power connector (4+4 pin)
Y
CPU power cable length
80 cm
ATX power connector (20+4 pin)
Y
Floppy drive power connector
1
Cabling type
Modular
Purpose
PC
80 PLUS certification
80 PLUS Gold
ATX version
2.53
Product colour
Black
Fan diameter
12 cm
Number of fans
1 fan(s)
Fan location
Top
On/off switch
Cables included
AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
Width
150 mm
Depth
140 mm
Height
86 mm