Chieftec Smart Series GPS-400A8 - Power supply (internal) - ATX12V 2.3 - 80 PLUS - AC 230 V - 400 Watt - active PFC - black
Manufacturer
CHIEFTEC
Reference
GPS-400A8
Article
Intrastat
Shipping weight
1.585 kg
Total quantity in stocks
61
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
CHIEFTEC
Reference
GPS-400A8
Article
Intrastat
Shipping weight
1.585 kg
Total quantity in stocks
61
Nearest delivery
Total power
400 W
AC input voltage
230 V
AC input frequency
47 - 63 Hz
Input current
4 A
Power Factor Correction (PFC) type
Active
Combined power (+3.3V)
120 W
Combined power (+5V)
120 W
Combined power (-12V)
3.6 W
Combined power (+5Vsb)
12.5 W
Max output current (+3.3V)
22 A
Max output current (+12V1)
18 A
Max output current (+12V2)
17 A
Max output current (+5V)
18 A
Max output current (-12V)
0.3 A
Max output current (+5Vsb)
3 A
Power protection features
Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
Motherboard power connector
20+4 pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)
Number of SATA power connectors
3
PCI Express power connectors (6+2 pin)
1
CPU P4 connector (4-pin)
1
Purpose
PC
Power supply unit (PSU) form factor
ATX
ATX version
2.3
Product colour
Black
Fan diameter
12 cm
Width
150 mm
Depth
140 mm
Height
87 mm