C50803-16D7X-176069H
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
INNO3D
Reference
C50803-16D7X-176069H
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
2
Nearest delivery
Device Type
Graphics card
Bus Type
PCI Express 5.0
Graphics Engine
NVIDIA GeForce RTX 5080
Core Clock
2295 MHz
Boost Clock
2670 MHz
CUDA Cores
10752
VR Ready
Yes
Max Resolution
7680 x 4320 at 165 Hz
Max Monitors Supported
4
Interfaces Details
3 x DisplayPort ¦ HDMI
API Supported
DirectX 12 Ultimate, Vulkan 1.4, OpenGL 4.6
Features
Triple Fan Design, Real-Time Ray Tracing, 4th gen Ray Tracing Cores, 5th gen Tensor Cores, NVIDIA Reflex 2, NVIDIA DLSS 4, NVIDIA Blackwell GPU architecture, Nvidia Studio, Nvidia Broadcast, NVIDIA G-Sync ready, NVIDIA Multi Frame Generation, NVIDIA Frame Warp, NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE), 9th Gen NVIDIA Encoder, NVIDIA Ansel, NVIDIA FreeStyle, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Highlights, NVIDIA GPU Boost, 2x 9th Gen NVIDIA encoder, 2x 6th Gen NVIDIA Decoder, NVIDIA GeForce SFF-Ready, 98mm scythe fan blades, ASUS AURA SYNC support, RGB Mystic Light, Polychrome SYNC, Vapor chamber cooling technology, multifunctional backplate, reverse airflow, HDCP
Size
16 GB
Technology
GDDR7 SDRAM
Memory Speed
30 Gbps
Bus Width
256-bit
Bandwidth
960 GBps
OS Required
Windows 11, Windows 10, Linux, FreeBSDx86
Required Power Supply
850 W
Additional Requirements
16 pin PCI Express power connector