PROART-RTX5080-O16G
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
ASUS
Reference
PROART-RTX5080-O16G
Article
Intrastat
Total quantity in stocks
5
Nearest delivery
Device Type
Graphics card
Bus Type
PCI Express 5.0
Graphics Engine
NVIDIA GeForce RTX 5080
Boost Clock
2700 MHz
Boost Clock (OC)
2730 MHz
CUDA Cores
10752
VR Ready
Yes
Max Resolution
7680 x 4320
Max Monitors Supported
4
Interfaces Details
2 x DisplayPort ¦ HDMI ¦ USB-C
API Supported
OpenGL 4.6
Features
Size
16 GB
Technology
GDDR7 SDRAM
Memory Speed
30 Gbps
Bus Width
256-bit
NPU Performance Up To (TOPS)
1801 TOPS
Required Power Supply
850 W
Additional Requirements
16 pin PCI Express power connector