CL-P079-CA12SW-A
Manufacturer
THERMALTAKE
Reference
CL-P079-CA12SW-A
Article
Intrastat
Suitable for
Processor
Type
Cooler
Fan diameter
12 cm
Supported processor sockets
Rotational speed (min)
600 RPM
Rotational speed (max)
2000 RPM
Noise level (high speed)
34.3 dB
Maximum airflow
72.3 cfm
Maximum air pressure
2.31 mmH2O
Mean time between failures (MTBF)
30000 h
Product colour
Black, White
Material
Aluminium, Cooper
Number of fans
1 fan(s)
Number of heat pipes
5
Fan connector
4-pin
Power consumption (typical)
3.12 W
Rated voltage
12 V
Starting voltage
9 V
Rated current
0.26 A
Width
74 mm
Depth
136 mm
Height
153 mm
Fan dimensions (W x D x H)
120 x 120 x 25 mm