CL-F100-PL12SW-A
Shipping weight
0.189 kg
Reference
CL-F100-PL12SW-A
Shipping weight
0.189 kg
Suitable location
Computer case
Type
Fan
Fan diameter
12 cm
Supported processor sockets
Not supported
Compatible processor series
Not supported
Rotational speed (min)
500 RPM
Rotational speed (max)
1500 RPM
Noise level (low speed)
19.8 dB
Noise level (high speed)
25.2 dB
Maximum airflow
40.9 cfm
Maximum air pressure
1.4 mmH2O
Pulse-width modulation (PWM) support
Y
Bearing type
Hydraulic
Product colour
White
Number of fans
3 fan(s)
Illumination LED
Y
Number of LEDs
54
Illumination colour
Multi
Power consumption (typical)
3.24 W
Starting voltage
9 V
Weight
189 g
Fan dimensions (W x D x H)
120 x 120 x 25 mm
Bearing life (L10)
40000 h
Fan rated voltage
5, 12 V