RF-D12SF-B1
Manufacturer
NZXT
Reference
RF-D12SF-B1
Article
Intrastat
Type
Fan
Fan diameter
12 cm
Rotational speed (min)
500 RPM
Rotational speed (max)
1800 RPM
Noise level (high speed)
29 dB
Maximum airflow
48.58 cfm
Maximum air pressure
2.42 mmH2O
Fan bearing technology
Fluid Dynamic Bearing (FDB)
Fan speed (min)
500 RPM
Fan speed (max)
1800 RPM
Fan's mean time to failure (MTTF)
60000 h
Product colour
Black
Material
Plastic, Rubber
Number of fans
1 fan(s)
Illumination LED
Y
Number of LEDs
20
Illumination colour
Blue, Green, Red
Fan connector
4-pin
Power supply
1.56 W
Voltage
12 V
Rated current
0.13 A
Width
120 mm
Depth
25 mm
Height
120 mm