RF-R12SF-B1
Article
Intrastat
Shipping weight
0.183 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
NZXT
Reference
RF-R12SF-B1
Article
Intrastat
Shipping weight
0.183 kg
Suitable location
Computer case
Type
Fan
Fan diameter
12 cm
Rotational speed (min)
500 RPM
Rotational speed (max)
1800 RPM
Noise level (low speed)
17.2 dB
Noise level (high speed)
27.5 dB
Minimum airflow (imperial)
13.94 cfm
Maximum airflow
50.18 cfm
Minimum air pressure
0.75 mmH2O
Maximum air pressure
2.7 mmH2O
Bearing type
Fluid Dynamic Bearing (FDB)
Pump connector
4-pin
Mean time between failures (MTBF)
60000 h
Product colour
Black
Material
Plastic, Rubber
Illumination LED
Y
Number of LEDs
18
Illumination colour
Multi
Fan connector
4-pin
Power supply
2.16 W
Rated voltage
12 V
Rated current
0.18 A
Fan dimensions (W x D x H)
120 x 120 x 26 mm