Noctua NF-A12x25 PWM - Case fan - 120 mm
Manufacturer
NOCTUA
Reference
NF-A12X25 PWM
Manufacturer
NOCTUA
Reference
NF-A12X25 PWM
Article
Intrastat
Fan connector
4-pin
Product colour
Red, Beige
Number of fan blades
9
Number of fans
1 fan(s)
Power supply
1.68 W
Voltage
12 V
Maximum current
0.14 A
Fan dimensions (W x D x H)
120 x 120 x 25 mm
Rotational speed with LNA (max)
1700 RPM
Airflow
102.1 m³/h
Pulse-width modulation (PWM) support
Y
Maximum air pressure
2.34 mmH2O
Rotational speed (min)
450 RPM
Airflow with LNA (max)
84.5 m³/h
Fan diameter
12 cm
Bearing type
Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO)
Type
Fan
Noise level (high speed)
22.6 dB
Noise level with LNA (max)
18.8 dB
Compatible processor series
Not supported
Suitable for
Computer case
Rotational speed (max)
2000 RPM
Supported processor sockets
Not supported
Low-noise adaptor (LNA)
Y
Cables included
Fan
Screws included
Mean time to failure (MTTF)
150000 h
Master (outer) case height
380 mm
Master (outer) case gross weight
14.4 kg
Master (outer) case length
380 mm
Products per master (outer) case
36 pc(s)
Master (outer) case width
375 mm